Šviesos terapija ir sezoninė depresija

 Kada žmogų vargina pablogėjusi nuotaika ne tik vėlyvo rudens ir žiemos sezono metu, padidėjęs jautrumas, dirglumas, energijos stoka ir darbingumo sumažėjimas buvo pastebėta, moksliškai ištirta ir pagrįsta, kad jam gydyti puikiai tinka šviesos terapija.

 Šviesos terapija yra metodika,  naudojanti intensyvius specialaus spektro šviesos srautus. Tam naudojami saugūs specialios šviesos terapijos lempos, skleidžiančios tam tikro bangų ilgio šviesą, perduodamą per difuzinį ekraną. Poveikis pasiekiamas paprasčiausiai sėdint prie lempos ne toliau kaip nurodytu atstumu. Tuo metu galima skaityti, rašyti. Į pačią lempą žiūrėti nerekomenduojama, nes ji skleidžia stiprų šviesos srautą, per ilgai žiūrint jautresniems žmonėms galintį sukelti tokius simptomus, kaip akių perštėjimas/sudirgimas ar galvos skausmai. Visišką terapinį poveikį galima pasiekti žiūrint į norimą objektą (knygą, žurnalą), o tiesiai į lempą žiūrėti nereikia. Svarbu, kad jūsų kūnas ir veidas būtų atsukti į lempos pusę ir jūs žiūrėtumėte į apšviestą terapinės lempos spinduliais plotą (skaitomą knygą, žurnalą). Šviesos terapijos seansas gali trukti 20 – 30 min. Norint normalizuoti ar pagerinti nakties miegą, lempa parastai naudojama tik ryte ir pirmoje dienos pusėje, nes naudojant vakare ji gali per daug suaktyvinti.
Prie sezoninio nuotaikos sutrikimo (depresijos)  šviesos terapijos lempomis efektyvumas nenusileidžia vaistams ir pasireiškia greičiau negu vartojant vaistus. Kaip priemonė šviesos terapija yra pigesnė ir leidžia išvengti šalutinių medikamentų sukeliamų poveikių. Jei vartojami medikamentai ir kyla klausimų, rekomenduojama pasitarti su medikamentus skyrusiu gydytoju.

 Šviesos terapijos šalutiniai poveikiai labai reti ir silpni. Perdozavus šviesos, gali sudirgti akys, paskaudėti galvą ar papykinti, tačiau laikantis instrukcijų to neturėtų būti. Šviesos terapijos lempose yra pašalintas žalingas ultravioletinių spindulių (UV) spektras, todėl jos negali sukelti odos pigmentacijos pakitimų ir kitų jautrumo UV spinduliams problemų.

 Naudoti negalima sergantiems vadinamuoju bipoliniu sutrikimu, kai kartojasi blogos ir liguistai pernelyg geros nuotaikos epizodai. Gerindama nuotaiką, šviesos terapija gali paskatinti pernelyg didelio „pakilimo“ pojūtį. Žmonėms, kurie dėl pernelyg didelės pakilios nuotaikos yra gydęsi pas psichiatrą, šviesos terapijos be psichiatro priežiūros naudoti negalima. Kitiems asmenims tai saugus ir patikimas problemų, susijusių su jautrumu tamsiajam metų laikui, sprendimo būdas.

   Šviesos terapija:

- efektyviai gydo sezoninę, tamsiuoju metų laiku aktyviau pasireiškiančią depresiją ir nuotaikos sutrikimus,
- jautriems šviesos stokai žmonėms gerina nuotaiką, darbingumą, energiją,
- padeda sureguliuoti „vidinį organizmo laikrodį“ žmonėms, kuriems sunku atsikelti ryte ir kurie pirmą dienos pusę jaučiasi mažiau darbingi,
- padeda sumažinti lėtinio nuovargio simptomus,
- pagilina miegą ir gerina jo kokybę daliai žmonių, sergančių miego sutrikimais (kai negilus, fragmentuotas miegas, sunku užmigti arba anksti prabundama),
- pagerina pamainomis dirbančių žmonių savijautą, būklę ir gyvenimo kokybę,
 - gali padėti sumažinti premenstruacinio sindromo simptomus,
- dažnai padeda sumažinti bulimijos ir impulsyvaus valgymo sutrikimus,
- padeda atsiradus sutrikimams keliaujant per laiko juostas arba dėl darbo pamainomis. Terapija vakarinėmis valandomis atitolins miegą, rytinėmis – turės aktyvinantį poveikį dieną, bei gerins nakties miegą.