Odos ligos ir psichologinė savijauta

 Odos ligos  daro įtaką ne tik mūsų odos  būklei,   išvaizdai, bet ir mūsų elgsenai. Tai, kaip mes elgiamės su savimi, kaip ieškome paramos ir ar išvis tai darome  priklauso, kaip su mumis  elgiasi kiti žmonės.
 Odos būklė   daro įtaką mūsų dabartinei savijautai. Tai ne tik “kaip aš dabar atrodau, taip ir jaučiuosi“, tai ir kaip aš kažkada jaučiausi, ką patyriau ir tai galėjo  įtakoti sveikatą bei tapti odos ligos priežastimi bei pasekme.  Sergant odos ligomis reikia ypatingai  atkreipti dėmesį, kaip stresas veikia psichinę būseną, kas vyksta su kūnu, oda (pablogėja-pagerėja-pablogėja). Stresui veikiant žmogaus psichinę būklę, taip pat veikiama ir kūno fizinė būklė, odos būklė. Patenkama lyg į užburtą ratą. Kuo daugiau patiriama streso, tuo labiau kinta odos būklė, kuo labiau ji kinta  (pablogėja), tuo daugiau patiriama streso. Tai lyg negatyvus minčių, jausmų, odos būklės pokyčių ratas.
 
 Mūsų pačių sukurtas kūno paveikslas yra mūsų galvose. Šis  paveikslas  priklauso nuo mūsų minčių. Didžioji dalis priklauso nuo to, kaip ir ką apie savo išvaizdą galvojame, ką apie mūsų išvaizdą galvoja kiti, kaip priima. Jei norime save suvokti ir priimti taip kaip atrodome, pirmiausiai reikia save suvokti ir priimti taip kaip matome patys.
 
 Kai odos liga nėra matoma aplinkiniams, galime pasirinkti, ar apie ją pasakosime kitiems. Kai odos liga yra matoma  aplinkiniams pavyzdžiui : rankų egzema, spuogai,  aknė, veido rožinė, žvynelinė, tuomet susiduriame ne tik su savo jausmais “kaip aš jaučiuosi“, bet ir su aplinkinių jausmais, požiūriu. Susiduriame su kitų nuostaba, nužiūrinėjimu, apkalbinėjimu, vertinimu, gailesčiu. Nuo šio momento tai jau tampa ne asmeninė problema, o aplinkinius  įtraukianti problema. Žmonės sirgdami odos ligomis dėl to išgyvena stiprų gėdos jausmą, drovisi. Slepia savo rankas kišenėse, dėvi labai uždarus drabužius, vengia sportuoti, užsisklendžia savyje ir vengia bendravimo, bijo būti atstumti. Dažnai skundžiasi, kad odos ligos apriboja darbo pasirinkimą. Taip pat nukenčia ir intymus gyvenimas, bijoma būti atstumtu, nemylimu, nepriimtu, jaučiamas  fizinis  barjeras, kai partneris nori suartėti. Stiprus gėdos jausmas, drovumas turi   įtakos ligonio elgesiui šeimoje su artimaisiais, vaikais. Liūdniausia, kad tai labai apriboja sergantįjį,  daro neigiamą įtaką jo gyvenimo kokybei, jei nepradedama elgtis kitaip.
 

                Kaip padėti sau  sergant odos liga - palaikantys vidiniai bei išoriniai resursai
 

 1)  Labai svarbu nekaltinti ir negėdinti savęs, priimti tai kaip savo dabartinę būklę.
 
 2) Suvokti, kad  odos ligą galima kontroliuoti, pavyzdžiui -  apsilankyti pas gydytoją ir aptarti galimus gydymo variantus. Pats jausmas, kad galima  kontroliuoti ligą yra vienas iš pozityvių palaikančių resursų.
 
 3)  Sergant odos liga, rekomenduojama rašyti dienoraštį, kuriame atsispindėtų, kada odos būklė pablogėjo, kada pagerėjo, kas tuo metu vyko tavo gyvenime, kaip jauteisi, ką išgyvenai. Dienoraščio rašymas padės suprasti, kas  daro įtaką pokyčiams ir terapeutas galės individualiai  paskirti terapijos eigą, padėsiančią įveikti psichologines problemas, padės suprasti, kas ir kaip  daro įtaką tavo odos būklės  pakitimams.
 
 4) Vienas svarbiausių resursų: nenustoti gyventi savo gyvenimo. Daugelis odos problemų turinčių žmonių  atidėlioja naujo darbo paiešką iki tol, kol liga praeis,  atideda naujų santykių kūrimą su vaikinu ar mergina , vengia vykti į kelionę . Neatidėliokite gyvenimo, ir  to, kas jums teikia džiaugsmą. Tavo būklė  dabar tokia, kokia yra ir ji turi pritapti tavo gyvenime. Svarbiausias yra tavo paties prisitaikymas prie dabartinės  sveikatos būklės, o ne aplinkinių reakcijos. Kuo  gyvenimas bus įvairesnis, tuo problema užims mažesnę jo dalį ir taps lengvesnė.
 
 5)  Sergant odos ligomis žmonės išgyvena stiprų gėdos jausmą, labai drovisi apie tai šnekėti ir būtent tai jiems apsunkina savęs, savo ligos priėmimą. Tai gali palengvinti geri socialiniai įgūdžiai. Bendraujant patariama žiūrėti pašnekovui į akis, šypsotis ir taip parodyti, kad priimi save tokį, koks esi, su tokia odos liga. Tuomet  atsiras daugiau pasitikėjimo savimi, daugiau džiaugsmo, pozityvių minčių, pokyčių.
 
 6) Neribok savęs - esi daug daugiau nei tavo odos liga. Tu suvoki, kad turi  šią ligą, bet liga nesi tu. Tai tik tavo gyvenimo dalis ir kuo labiau tai įsisąmoninsi ir priimsi, tuo lengviau ją įveiksi.
 
 7) Svarbiausia yra ieškoti paramos ir ją priimti. Galima eiti ir bendrauti su žmonėmis, turinčiais tą pačią odos ligą, ar panašias odos problemas. Tai gali būti pokalbio terapija su specialistu, kuris padės pažinti save, savo ligą, ją priimti, kuris padės rasti  individualiai tau tinkančius ir priimtinus sprendimus, palaikančius vidinius bei išorinius resursus.