Geštalto terapija

 Geštalto terapija yra humanistinės psichoterapijos kryptis, kurios pagrindą sudaro holistinis požiūris į žmogų. Žmogaus gyvenimą veikia penkios pagrindinės tarpusavyje susijusios

ir sąveikaujančios sritys – fizinė, emocinė, intelektualinė, socialinė, dvasinė.  Pokyčiai vienoje srityje, sukelia pokyčius kitoje. Geštalto terapijoje ypatingas dėmesys skiriamas, kaip šios žmogaus gyvenimo sritys sąveikauja tarpusavyje, kaip žmogus eina į kontaktą su kitais, kaip palaiko kontaktą ar jo vengia. Geštalto terapija yra orientuota į patirtį šiuo momentu. Vieni gyvena praeities istorijose, kiti ateities iliuzijose, o tikras gyvenimas vyksta čia ir dabar. Nesvarbu, kaip  ir kas įvyko praeityje, svarbu, kaip dabar tą patirtį išgyvename. Terapijos seansų metu siekiama didinti minčių, jausmų ir elgesio sąmoningumą. Klientas neverčiamas pasipasakoti viską ir nieko neslėpti, neverčiamas keistis čia ir dabar, viskas vyksta sava eiga, pokyčiai vyksta, kai klientas jiems pasiruošęs ir jaučiasi saugus. Ypatingai gerbiama kliento valia atsiverti, gerbiamas kliento saugumo jausmas, neinterpretuojama kliento patirtis ir išgyvenimai. Kliento patirtis ir išgyvenimai priimami, kaip ypatinga ir unikali patirtis, pats klientas žino tai, kas jam yra geriausia, tinkamiausia. Terapeutas lydi klientą terapijos metu savo palaikymu, būdamas šalia, o ne skubindamas, užbėgdamas į priekį.

  Geštalto terapijos metu pats santykis tarp terapeuto ir kliento yra terapinis, gydantis. Terapijos metu tyrinėjama, kaip klientas kontaktuoja su kitais. Tai padeda klientui suprasti tarpasmeninių santykių sunkumus.

 Geštalto terapija orientuota į kliento stipriąsias puses. Geštalto terapeutas dažnai naudoja kūrybinius eksperimentus terapijos sesijų metu, kurie palengvina klientų augimą ir gijimą. Kaip pavyzdžiui, meno terapijos taikymas padeda klientui geriau pažinti save, pažvelgti į save iš šono, taip pat saugiai daryti pokyčius ir transformacijas savo gyvenime, keistis be pasipriešinimo. Tai labai pozityvi, įdomi ir švelni terapinė priemonė, kuri nereikalauja išmanyti meną, ar mokėti piešti. Meno terapijos taikymas psichoterapijoje yra labai naudingas ir efektyvus esant nerimui, baimėms, panikai, krizinėms gyvenimo situacijoms. Taip pat esant dideliam nerimui, kai klientui kyla noras kalbėti apie tai (kaip valdyti nerimą ) į tai žiūrima, kaip į priemonę, kuri tapo jį apsaugančiu mechanizmu, o ne tik simptomu "psichikos liga." Klientui bus padedama atkreipti dėmesį, kaip kyla, atsiranda nerimas sesijos metu. Dirbama kartu, siekiant suprasti, kaip nerimas susikuria, vystosi, bus kalbamasi, kaip nerimas įtakoja santykius. Pavyzdžiui, jei klientas nerimauja dėl pokalbio su savo viršininku ar sutuoktiniu, vaikais, draugais ir kt., galima tą situaciją perkelti sesijos metu ir ją išgyventi.

 Terapijos metu patirtas nerimas ir jį lydintys jausmai išveikiami, įsisąmoninami, taip pat klientas gauna daug paramos ir palaikymo iš terapeuto. Visa tai padeda įveikti nerimą. Taip pat terapijos metu noriai dalinamasi su klientu kūno įžeminimo metodais, kas padeda sumažinti atsiradusį nerimą. Geštalto terapijos tikslas padėti klientui išmokti įvairius metodus, suvokti ir įsisąmoninti patirtį,  eksperimentuoti ir surasti tai kas jam tinkamiausia. Gyvenime tai padės klientui lanksčiau reaguoti nerimo išprovokuotose situacijose.

 Geštalto terapijos metu daugiausia dėmesio skiriama procesui (tai, kas vyksta), o ne turiniui (kas yra svarstomas). Akcentuojama, kas yra daroma, galvojama ir jaučiama, o ne apie tai, kas buvo, galėjo būti, turėjo būti, ar turėtų būti tuo momentu.

 Kliento tikslas yra suvokti, ką jis daro, kaip jis tai daro, ir kaip jis gali pakeisti save, ir tuo pačiu metu, išmokti priimti ir vertinti save.

 Vakarų Europoje ir JAV geštalto terapija jau ilgai naudojama bendram asmenybės augimui ir ugdymui. Jos pritaikymas yra labai platus. Ji taikoma įvairiapusiame darbe su žmonėmis: asmeninio augimo seminaruose, švietime, dirbant su organizacijų darbuotojais, lavinant bendravimo įgūdžius, konsultuojant įmones ir kitose srityse.

 Visi mes kartais būname įstrigę gyvenimo modeliuose, šablonuose, kurie mums daugiau nepadeda gyventi ir trukdo jaustis laimingais, trukdo jausti gyvenimo pilnatvę ir ja mėgautis.

  Kartu mes galime išsiaiškinti, kaip jūs ten įstrigote, kur dabar esate, kaip jūs galite eksperimentuoti su naujais pasirinkamais ir kaip jūs galite gyventi gyvą, turiningą, įdomų gyvenimą.

Geštalto psichoterapeutė - Vytautė Racevičienė

 

 Dėl terapijos ir konsultacijų teirautis: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.